Návod na Mácu

Máca je první kvadruplegik s vlastním návodem na použití. Následující řádky vás podrobně provedou světem každodenních povinností, radostí, ale i strastí, které péče o takto těžce fyzicky postiženou osobu přináší. Po jejich přečtení a pár dnech praxe by měl být každý schopen pomoct Mácovi vést jeho vytoužený „samostatný“ život.

 

Mluvící

Máca nemluví snadno. To však neznamená, že by s ním nebyla rozumná řeč. Artikulace drobně pokulhává, ale postupně se naučíte porozumět všemu, co se Máca snaží vyjádřit. Záleží tedy hodně na vás.

S nezkušeným asistentem se Máca dorozumí vyjadřováním souhlasu nebo nesouhlasu, jednoduchými větami a především nekonečnou trpělivostí. Zkušený asistent, plně zasvěcený do Mácovštiny, se může těšit na postřehy, glosy a úvahy, které vážně stojí za to. Také se však může stát cenným zdrojem komunikace s okolím. Několik zdatných překladatelů se už v Mácově okolí pohybuje, ale čím víc lidí, tím víc dalších lidí a tím lépe pro Mácu.

Na závěr řeči o Mácově řeči bychom mohli připojit jedno upozornění pro budoucí asistenty: Mácova hlasitost je více méně daná. Zatímco zdravý člověk dokáže přizpůsobovat svou hlasitost prostředí, kde se právě nachází, Máca nic takového nesvede. Jeho hlas se udržuje v konstantní rovině, což může být problém v hlučných prostorách, jako je např. metro. Obecně to ovšem nevadí. Stačí, když si zapamatujete, že na kus řeči s Mácou se nechodí ani do metra, ani do oceláren, ani třeba na letištní ranvej startujících armádních Grippenů, ale pěkně někam do klídku.

Pro lepší představu připojujeme ukázku Mácovy řeči. Zkuste uhádnout, co Máca právě říká?

a) Mám se dobře
b) Támhle Ohře
c) Vylez bobře

Správnou odpověď najdete na konci stránky*

Chodící

Možná to budete muset sami rozchodit, ale Máca opravdu chodí! Jde tedy spíš o takové cupitání, které se neobejde bez asistence zezadu, ale i malý krůček Mácy je vlastně veliký krok. Se správnou oporou jde ucupitat i několik desítek metrů. Záleží jen na tom, jak to Máca udýchává. Ideální tandem vidíte na obrázcích: ruce asistenta jsou sepnuté pod Mácovým hrudníkem, mírný záklon Mácu odlehčí a usnadní mu každý krůček. Středně fyzicky zdatný jedinec si s Mácovými zhruba 55 kily s trochou cviku hravě poradí. Hlavně přitom nezapomínejte na Mácova vypečená kolena.

Důkaz, že to Mácu baví, podávají ruce, které vypadají, jako vystřižené z nejslavnější scény Titanicu. Obavu o Mácovo zdraví proto při chůzi nechte stranou.

Klečící

Jak už jsme naznačili, kolena umí Mácu pěkně vypéct. Jde o to, že kvůli svalové tenzi dochází velmi často ke tření. Případné oděrky, zejména na vnitřní straně, se proto nehojí moc dobře. Předejít tomu ale jde například tím, že s nahými koleny s Mácou nikdy neujdete víc než pár kroků.

Pozor také dávejte, aby kolena zůstávala suchá. Zpocená kolena se odřou mnohem snáz. Pokud musí Máca ujít delší vzdálenost v krátkých kalhotách, kolena mu dobře namažte olejem či Indulonou nebo obalte nějakým hadrem. V létě to většinou řeší nákoleníky, které Máca nosí u sebe. Při klečení je ale vždy sundávejte. Prý tlačí.

Zdravá kolena jsou velká výhoda. Máca je v kleku poměrně stabilní, takže si ho můžete takhle „odložit“ například při manipulaci s vozíkem nebo jiném přemisťování. Hned, jak to bude možné, ale Mácu zase posaďte. Klek v této pozici není žádná hračka. Pokud nám nevěříte, vyzkoušejte si to sami. Kdo dá víc než pár minut, zaručeně vyhrává pobyt na chirurgii.

Ke klečení je obecně nejlepší tráva nebo nějaký hladký povrch jako lino nebo dlažba. Koberec může naopak k oděrkám přispět a tomu, jak víme, nefandíme. Z kleku proto Mácu vždy nadzvedávejte, nikdy netahejte ani nesuňte.

Přesedající

Z kleku, který sice vypadá akrobaticky, ale jde po nezbytně nutnou dobu vydržet, můžete Mácu snadno přemístit na příhodně umístěný vozík nebo ještě lépe židli. Tu Máca miluje a proto si nemůžeme dovolit nepřipojit několik oslavných slov na její adresu. Praktickou rybářskou skládací khaki sesli objevil Máca poté, co si jeho pozadí prošlo mnohaletou tvrdou zatěžkávací zkouškou na židlích, co prostě nesedly. Tahle je jiná. Pohodlná a příjemná. Máca na ní vydrží sedět celé hodiny, protože v ní není horko jako na vozíku. Ten Mácovi k srdci nepřirostl, i když mu paradoxně umožňuje pohyb, který tolik miluje.

Zpátky k přesedání. Uchopte Mácu pod pažemi a trochu zaberte směrem vzhůru. Když se nohy dostanou do více méně vzpřímené polohy, a vy samozřejmě také, poodejděte za místo připravené k sezení tak, aby Mácovo tělo zůstalo před vámi, ale i před tímto místem. V případě vozíku zvedněte stupačky a přistrčte ho až k Mácovým kolenům. Potom Mácu jednoduše posaďte, případně sklopte stupačky vozíku a zajistěte nohy pásem suchého zipu. „Nohama se umim nadzvedávat, rukama vůbec.“ připojuje Máca s tím, že se umí zapřít do stupaček a sám se tak posunout do správného sedu.

Pokud se stane, že Mácova superžidle není po ruce nebo je Máca zrovna na místě, kam se nevmístí, zapamatujte si jedno „povrchní“ pravidlo – čím tvrdší, tím lepší. Tvrdý povrch lépe odvětrává, což pomáhá. Pro lepší stabilitu jsou vhodné zahradní plastové židle s opěrkami bez děr, do kterých by se ruce mohly zamotat, dál rohová sezení, možnost opřít se o zeď nebo z boku o kamarády. Mezi těmi je ostatně Mácovi nejlíp. Lidská zeď se ale musí připravit na jednu věc: Jak je vidět na fotkách, asistent se snaží při manipulaci hlídat Mácovy ruce. V dalším odstavci si je ještě podáme, protože Mácu nikdy úplně neposlouchaly. Pro přemisťování a sezení je dobré vědět, že nesprávný úhel při manipulaci nebo chvilková nepozornost  může být odměněna drobným bezděkým políčkem. S trochou praxe však brzy zjistíte, jak se vyhnout každé ráně, což se hodí nejen pro asistenci, ale i pro život.

Plácající

Mácovy ruce musí pocházet odněkud z Holandska. Tulipány na nich sice nerostou, ale jinak umí skvěle napodobit větrný mlýn. Zkrátka neposlouchají, na což zdravý člověk není vůbec zvyklý. Právě na rukou si nejlépe uvědomíte, jak velké omezení působí, když je člověk nemá pod kontrolou…

Pro asistenci si zapamatujte, že ruce občas žijí vlastním životem. Zkroutí se, když se mají natáhnout nebo se nepřirozeně zkřiví a chvilku trvá než svaly zase povolí. Zvyknout si dokážete, když to dokázal Máca. Snad jen kdybyste ho někdy museli nasoukat nějakým úzkým prostorem, třeba dveřmi, nebojte se svalové tenze překonat, Mácovi ruce „zlomit“ a chytit ho zezadu za předloktí, aby zůstaly zajištěné. Mácu to nebolí.

Jedoucí

Jak už bylo řečeno, vozík se opravdu nestal Mácovým oblíbeným dopravním prostředkem. Pro přesun z místa na místo je ale nutnost. Mácovi nejvíc pomůžete tím, že kdykoli to bude jen trochu možné, přemístíte ho z vozíku na jakékoli jiné místo a vozík odklidíte z jeho dohledu. Praxe nám ukázala, že možné to je vždycky. Máca totiž raději riskuje pád z lavičky nebo nevhodné židle než by se pařil na molitanové sedačce vozíku.

Obsluhu vozíku zvládne každý, včetně nástupu a výstupu do bezbariérových dopravních prostředků. Nebezbariérová doprava vyžaduje přítomnost dvou osob, tedy pokud se k asistenci nepřihlásí Rambo. Eskalátory nebo schody vyžadují zkušenějšího asistenta, ale pozor! Jízda po eskalátorech je zakázaná.

Vozík můžete snadno složit a kola sundat. Potom se vejde do kufru jakéhokoli auta.

Zvedaný (ze židle)

Ze superžidle nebo vozíku můžete Mácu poměrně snadno zvednout. Chyťte ho za zápěstí a svýma nohama přitom zapřete jeho nohy. Kdybyste to neudělali, namísto zdvihu by pod vámi mohl projet jak namazaná fanynka rock and rollu. Potom jednoduše Mácu přitáhněte k sobě s tím, že hned, jak dosáhnete, přidržujte záda. Máca se vám přitom bude snažit co nejvíc pomoct. Bude se přitahovat, nadlehčovat a samozřejmě i usmívat.

Zvedaný (z lehu)

Z lehu můžete Mácu zvednout tak, že mu otočíte kolena dozadu podél těla a mírně na ně zatlačíte. Máca potom zatne svůj poctivý pekáč buchet, co si na břiše upek, a sám se nadzvedne, jak vidíte na fotkách. Tenhle trik se hodí například ráno při oblékání, o kterém bude ještě řeč.

Ležící

Máca ležící spící nepotřebuje další asistenci. Pokud nemusí na záchod, vydrží spát v jedné poloze celou noc. Před spaním pouze zkontrolujte, že peřina i polštář jsou narovnané, případně že spacák je zapnutý.

Máca spí nejraději na matraci přímo na zemi, protože odpadá riziko pádu. „Lepší je široká postel nebo matrace, aby mě nemuseli v noci posouvat ke zdi“, dodává k tomu. Na noc ho nechte naostro. Tak spí přece všichni ostří hoši.

Nesený

Když je potřeba Mácu někam rychle přesunout, třeba z vozíku na místo, které je o něco vzdálenější, použijte metodu nevěsta přes práh tak, jak to vidíte na obrázku. Máca je opravdu peříčko. Jeho 55 kilo zvládne i žena. Pouze si při zvedání i samotném nošení v náručí dávejte pozor, co právě dělají ruce.

Krmený

Koho neposlouchají ruce, ten se sám nenají. Mácu je potřeba krmit. Obecně platí, že v zimě víc, než v létě. Podle něj mu v létě slunce dodává tolik energie, že přes den jíst vůbec nepotřebuje. Teplým vepřem, knedlem, zelem ho v srpnu v poledne rozhodně nepotěšíte, i když jinak ho má velmi rád.

Jídlo se vkládá do úst po menších kouscích nebo Máca ukusuje. Když jde o něco, co má rád, občas to zmizí dřív než byste čekali. Chilli papričku, kterou vidíte, jsme málem nestihli vyfotit, jak rychle po ní Máca chňapnul. Jídelníček tedy má svá drobná specifika, ale rozhodně není možné říci, že by byl nějak vybíravým strávníkem. Naopak, je velmi nenáročný a spokojí se s málem. Kvůli polykání, které funguje stejně jako zbytek těla po svém, dává Máca přednost tuhým pokrmům, které se při podávání a konzumaci nesypou. Například rýží nebo kus-kusem nepotěšíte jeho, ale ani sebe.

Máca není žádný velký gurmán ani konzument, který vyžaduje přesně podávané druhy jídla v přesně daný čas. Jídlo bere jako záležitost, kterou je možné řešit dohodou a není kvůli tomu nutné hledat v 30 stupňovém vedru restauraci s teplým jídlem jen proto, že právě odbimbali poledne.

Pár specialit ještě do jídelníčku připojíme. Mácu rozhodně potěšíte pěkně do černa opečeným chlebem na ohýnku, protože ten mají milovníci slunce rádi. Dál nesmí chybět tatarák s topinkami, chleba se sádlem nebo rovnou škvarkovou pomazánkou, jiné masové chuťovky a minutky a trojúhelníčkové sýry (jen rozbalit a dát do pusy). Ze sladkého tatranky a sušenky, buchty, puding, tvaroh smíchaný s kakaem a sojové suky.

Z praktických důvodů, „abych zabil bacily, který nepotřebuju“ nechte Mácu sem tam slupnout syrový stroužek česneku nebo kousek křenu. Dodají potřebné vitamíny a navíc tlumí kašel. „Můžu sníst šílený kombinace“, dodává Máca na adresu těch, kdo by se tomu snad divili.

Napájený

Když má Máca žízeň, řekne si. To potom stačí vzít nějaký ručník a vhodný plastový hrnek nebo kelímek, menší PET lahvi, nebo sklenici s pokud možno menším průměrem a na několikrát Mácovi nalít tekutinu přímo do úst tak, jak to vidíte na obrázku. Máca se kvůli vám zakloní a až bude mít dost, dá vám to opět najevo.

Nevhodné jsou sklenice velkého průměru, tlusté berty na víno, skleněné lahve nebo pivní půllitry, což je hloupé, protože pivo Máca rád. Na běžné pití stačí voda. Nepohrdne ani dobrou kávou s mlékem a cukrem nebo bez a dál rumem, Red Bullem nebo zmíněným pivem. Nápoje s bublinkami obecně dobré nejsou, což je opět problém u piva. Nejde ho nalévat do pusy tak dobře jako vodu.

Oblékaný

Oblékání se začíná nejlépe vleže. Jako první natáhněte v zimě Mácovy slipy. Proč v zimě? To je jednoduché. V létě chodí Máca nejraději naostro. Natahování jde jinak snadno, protože sám nadzdvihne zadek. V zimě doporučujeme pokračovat ponožkami. Vytvoří dobrou skluzovou vrstvu a poslouží tak při natahování kaťat. V létě ponožky opět vynecháváme a pokračujeme rovnou kalhotami. Ty přicházejí na řadu hned vzápětí. Nasoukejte nohy do nohavic a při natahování využijte v zímě ponožkového fíglu. Získaná mobilita bude hrát pro vás, ale Máca se vám to i tak bude snažit všemožně ulehčit.

Dál si zahrajte na skladníka a poskládejte Mácovy nohy směrem dozadu tak, že je ohnete podél těla. Potom zatlačte lehce na kolena, jak už jste se to naučili, a využijte ladné zvedačky k navlečení vrchního oděvu. Napřed hlava a potom ruce kroutilky.

S bundou a dalším je to stejné jako u vás. Jde jen o to mít to v rukou a nezapomínat na to, co občas dokážou ty Mácovy. Svlékání probíhá přesně naopak: začíná se odshora a jako poslední jdou na řadu slipy.

Očištěný

Běžná denní hygiena se provádí buď vleže pomocí mycí žínky a lavoru s vodou nebo ve sprchovém koutě či vaně. Doma to má Máca zařízené tak, že ho popsanými způsoby dopravíte nahého na sklápěcí židli, která zdobí Mácův sprchový kout. Sami přitom musíte být svlečení do sprchovatelné formy, protože je velmi pravděpodobné, že se do toho sami namočíte. Potom Mácu důkladně omyjte včetně zadku, který toho musí vydržet poměrně dost, a osušte jeho i sebe. K dalšímu transportu doporučujeme obalit Mácu do ručníku, jinak ta potvora pěkně klouže.

Z čištění zubů uděláme trochu kovbojku. Je to samostatná kapitola, kterou vám Máca rád poví, když se ho zeptáte. My se rozhodli neprozradit vůbec nic?

Vyprazdňující

Každý, kdo zvládne očistu a oblékání, poradí si i s vyprazdňováním. Asistenti se shodují, že jde jen o to poprvé. Jakmile to jednou dáte, dáte to vždycky. Jak ale na to, když na to přijde? Malou řeší bažant, není tedy co řešit. Rozepnout kalhoty, strčit, močit, vyndat, zapnout, vylít a hotovo.

Velká je trochu větší oříšek, ale opět zdůrazňujeme, kdo to zvládne poprvé, dokáže to vždycky. Dobré je, že když Máca potřebuje, včas si řekne. Na vás potom je přemístit ho výše popsanými způsoby na mísu, počkat, až bude hotovo a utřít tak, jak jste zvyklí u sebe. Pokud musí přijít na řadu varianta podložní mísy, postupujte tak, jak vidíte na obrázcích. Z kleku Mácu mírně nadzdvihněte rukou, druhou podstrčte mísu, vraťte ho zpět, počkejte a když je hotovo, utřete. Po velké klekací doporučujeme ještě omýt zadek v lavoru. Přeci jen je to velmi cenná partie. Jedno upozornění: kalhoty musí pěkně dolů! …jen jsme vás tu nechtěli oslňovat Mácovou nahou zadnicí.

Louskající

Na této sérii fotek vidíte, jak Máca chňape po buráku. Tahle malá věcička totiž pomáhá rozlousknout jeden mnohem větší oříšek. Jak už jsme několikrát opakovali, Mácovo tělo funguje hodně po svém. Křeče se objevují s různou intenzitou a na různých místech a stejně nečekaně také mizí. Když zasáhnou oblast obličeje, Máca může i na delší dobou zdřevěnět natolik, že už s ním vůbec není rozumná řeč. Aby svalové křeče v obličeji povolily, vymyslel si Máca burákový trik. Sám přišel na to, že malý jedlý nerozpustný objekt v puse dokáže rozptýlit pozornost zlobivých svalů natolik, že prostě povolí. Pokud uvidíte, že se na vás Máca divně šklebí nebo gestikuluje, zkuste mu vložit do úst oříšek, kousek mrkve nebo cokoli, co splňuje podmínky: malé, jedlé, nerozpustné a chvilku počkejte. To, že křeče povolily poznáte prostě tak, že Máca zase začne komunikovat.

Holící

Mácovu tvář zalil blažený výraz. Občasné postřižiny si docela užívá. 80 % povrchu hlavy vyřeší strojek nastavený na velikost 2. Na zadní části hlavy ale nezapomeňte včas zastavit. Máca si tu už několik let pěstuje apartního kohouta, o kterého by nerad přišel.

Holení probíhá stejně, jako u každé jiné tváře. Máca občas rád s vousy experimentuje. Domluvte se proto, zda si zrovna přeje být holbrádek, mušketýr, mexický pěstitel cizrny nebo třeba Hercule Poirot.

Zkracující

K dalším radostem péče o Mácu patří to, že kromě profesionálního nosiče, oblékače, krmiče, vyprazdňovače a kadeřníka, se stáváte také profesionálním manikérem a pedikérem. Nehty jsou u Mácy docela zásadní věc. Kvůli svalovým tenzím, které občas tělo bez varování paralyzují, je potřeba hlídat, aby nehty zůstávaly za všech okolností extrémně krátké. I kraťoučký drápek zaťatý do masa může totiž způsobit zranění. Se superkrátkými nehty se tomuto riziku vystříháte.

Ke zkracování stačí obyčejné kleštičky, které Máca vlastní. Jednotlivé prsty si narovnávejte tak, jak potřebujete. Mácovy zaťaté svaly holt někdy povolí pouze mechanickým tlakem.

Tančící

Máca sám tančit nemůže, ale tančí velmi rád. Pokud se proto najde vhodná příležitost, rozhodně smíte prosit. Popadněte Mácu tak, jako byste se chystali k chůzi a užijte si jeho čistou radost z pohybu. Jedno varování: většinou odpadne jako první asistent.

Slunící

Máca je prostě sluníčko. Je prakticky nemožné zastihnout ho s jinou, než skvělou náladou, kterou rozsvěcuje všechno kolem. To je asi důvod, proč tolik miluje slunce a pobyt na něm. Dokáže se takhle opékat celé hodiny. Kdykoli se najde vhodná příležitost, triko dolů a natočit jak slunečnici za sluncem.

*Správná odpověď je samozřejmě a,.